Header Ads

Schodołaz towarowy – inwestycja warta zachodu?


Schodołazy wciąż kojarzą się przede wszystkim z urządzeniami przeznaczonymi dla osób niepełnosprawnych, którzy dzięki nim mogą swobodnie pokonywać różnice między kondygnacjami. Ale mało osób wie, że schodołazy mają też szerokie zastosowanie na płaszczyźnie transportu towarów po schodach. Są lekkie, łatwe w obsłudze i przede wszystkie – stosunkowo niedrogie.


Czym są schodołazy towarowe?

Najogólniej rzecz ujmując są to wózki, służące do transportowania po schodach niektórych towarów. Doskonale sprawdzają się zwłaszcza wtedy, kiedy trzeba przetransportować na wyższe piętro budynku takie towary, jak: pralki, lodówki, kserokopiarki, kuchenki, skrzynki czy chociażby ciężkie i duże przesyłki. Wielkogabarytowe towary bywają bardzo problematyczne w przenoszeniu, a już na pewno wtedy, gdy trzeba je wnieś, dajmy na to, na czwarte piętro bloku mieszkalnego, w którym nie ma zainstalowanej windy.

Owszem, można je wnosić ręcznie, ale jest to niezwykle uciążliwe, a czasem i niebezpieczne – zarówno dla przenoszonego towaru, jak i dla samych przenoszących. Dlatego schodołazy stanowią w tym względzie nieocenioną pomoc. Prócz indywidualnych zadań „od święta”, znakomicie sprawdzają się jako codzienne narzędzie wielu magazynów, hotelów, restauracji, aptek itd.


Schodołazy ręczne i elektryczne

Schodołazy ręczne są sprzętem bardzo prostym pod względem konstrukcji. I jest to niewątpliwie jeden z największych jego atutów. Największym minusem z kolei jest fakt, że bądź co bądź do jego obsługi potrzebna jest siła mięśni człowieka. Przy dłuższym użytkowaniu może to sprawiać wrażenie uciążliwości, niemniej wciąż jest to dużo bardziej komfortowy sposób transportu niż transport ręczny.


Dlatego powstały również schodołazy elektryczne. Prócz tego, że niejako odciążają obsługującego operatora, to dodatkowo oferują większe możliwości, jeśli chodzi o ciężar załadunku. Na rynku dostępne są urządzenia, które radzą sobie z transportowaniem towaru nawet do 400 kg. Warto wspomnieć, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferuje dofinansowanie na zakup tego typu sprzętu, ponieważ może być on traktowany jako urządzenie zapobiegające wypadkom w zakładach pracy. A jeśli i to kogoś nie przekonuje, zawsze można nabyć taki schodołaz na rynku wtórnym.

Brak komentarzy

Obsługiwane przez usługę Blogger.